فردا را به فال نیک خواهم گرفت

 یادش بخیر اولین بار در دوران دانشجویی به کرمانشاه رفتم. اون موقع اسمش باختران بود و خداوکیلی چه اسم بی مسمایی. اون اویل انقلاب که جوگیری مد بود هر چی توش شاه بود باید عوض میشد.  کرمانشاه هم شد قهرمانشهر و ایماشهر و باختران و از این دست. تا آخرش با تلاش خود مردم هر منطقه و نمایندگانشون دوباره اسم تاریخی خودشون رو بازیافتند.

اون زمان که من رفتم بعد از جنگ بود و تصویر مبهمی از اون سفر که تا مهران رفتیم تو ذهنم هست.

این بارفرصت بیشتری داشتم تو در خود شهر بگردم.

مهم ترین اثر باستانی کرمانشاه طاق بستان است که مربوط به دوران ادرشیر دوم و شاهپور از دوره ساسانی 

است.

این هم عکس از چشم انداز این اثر باستانی از زاویه ای دیگر

 چند صحنه تاریخی از جمله تاج‌گذاری خسرو پرویز، تاج‌گذاری اردشیر دوم، تاج گذاری شاهپور دوم و سوم و همچنین چند سنگ‌نوشته (کتیبه) به خط پهلوی کتیبه‌ای در طاق بستان کنده‌کاری شده است. وجود کوه و چشمه در این مکان، آن را به گردشگاهی روح‌فزا تبدیل نموده که از زمان‌های دیرین تا به امروز مورد توجه بوده است.

طاق‌بستان در زبان بومی (کردی) طاق وه سان گفته می‌شود. «سان» به معنی سنگ می‌باشد و به اين ترتيب طاق‌بستان طاق سنگی معنی می‌دهد. اين مجموعه در قرن سوم میلادی ساخته شده است. شاهان ساسانی نخست نواحی اطراف تخت جمشید را برای تراشیدن تندیس‌های خود برگزیدند، اما از زمان اردشیر دوم و شاهان پس از او طاق‌بستان را انتخاب کردند که در بین راه جادهٔ ابریشم قرار داشت و دارای طبیعتی سرسبز و پرآب بود.

+ نوشته شده در  چهارشنبه چهارم اسفند 1389ساعت 16:13  توسط غلامرضا افشاری | 

عسلویه روزگاری سمبل توسعه انرژی کشور بود به خصوص با توجه به میدان گازی و نفتی پارس جنوبی که با قطر مشترک است و قطر سالهاست مشغول بهره برداری از این میدان مشترک است. با تحریم های چند سال اخیر و با خروج شرکت های نفتی معتبر خبری از جنب و جوش گذشته در عسلویه نبود و به قول راننده ای که مرا از فرودگاه به عسلویه می برد گویی خاک مرده پاشیده اند و تحریم تاثیر خود را هر چند کتمان شود گذاشته است.

از عسلویه به تهران 4 پرواز رفت و برگشت وجود دارد که با توجه به عدم رونق موجود مشکلی برای رفت و آمد وجود نداشت و یا این که برای برگشت بلیط ساعت 2 را کنسل کردم ولی در پرواز ساعت 6 صندلی خالی وجود داشت وگر نه با اتوبوس حدود 20 ساعت تا تهران تصورش هم سخت است.

در طول پرواز با توجه به اینکه طی هفته اخیر برف و باران آمده بود کوه ها رخت سفید پوشیده بودند و با توجه به مسیر پرواز که از اصفهان و شیراز می گذشت رشته کوه زاگرس کاملا مشهود بود و برای من که اکثر این قله ها را روزی صعود کرده بودم مسیرها آشنا و قله های دوستانی قدیمی بودند.

عکس زیر هم رشته کوه دینار که قله دنا رو هم شامل میشه

عکس زیر هم یه زاویه دیگه از رشته کوه دینار که شامل حدود 40 قله بالای 4000 متره که روی این عکس میشه دونه دونه اونا رو معرفی کرد.

عکس زیر هم یه قسمت از شهر شیراز که از بالای سرش رد شدیم

عکس زیر هم تابلو فرودگاه عسلویه بود که ازش خوشم اومد. فرودگاه بین المللی خلیج فارس

اینم سواحل عسلویه. امسال خلیج فارس زیاد طلبید خوشبختانه

رفتم تو یه لنج و اینم عکسش. البته برای رفتن به لنج باید از رو یه تخته 30 سانتی حدود 5 متر راه میرفتی تا برسی به عرشه

+ نوشته شده در  جمعه بیست و چهارم دی 1389ساعت 16:10  توسط غلامرضا افشاری | 
شب ها کنار اسکله تفریحی کیش ماهیگیرانی را می بینید که در سطوح مختلف حرفه ای و تفریحی در حال ماهیگیری هستند.

از جذابیت های کیش داشتن ساحلی با آب های شفاف به خاطر وجود مرجان هایی است که آب را مدام تصفیه می کنند و عامل زلالی سواحل کیش هستند. در قسمت کم عمق اسکله زیر نور چراغ های قوی می توانید گله های ماهی کوچک را مشاهده کنید که اگر خوش شانس باشید می توانید ماهی های بزرگ را که برای شکار آن ها می آیند ببینید. من که شاهد شکار یک ماهی مرکب بودم که با زبان یک متری خودش به شکار مشغول بود و مانند قورباغه با نزدیک شدن به ماهی ها در صدم ثانیه زبان خودش را به سمت ماهی های پرتاب میکرد.

جالب اینجاست که ماهیگیری در کیش به نظر من برای ماهیگیران یه جور آرامش و تمرکز به همراه میاره. برای کسانی که اهل صبر و حوصله نیستند اصلا اینکارو توصیه نمیکنم.

ماهی هایی که من شاهد صیدشون اونجا بودم ماهی نیزه ای، گربه ماهی، کوسه و چند تا ماهی دیگه بود که اسمشونو نپرسیدم.

یه ماهی عجیب شبیه کروگودیل که خیلی خطرناکه و میتونه با یه ضربه با اون دندونای قوی هر کاری بکنه


اینم کوسه گیتاری

اینم یه کوسه ماهی

و عکس زیر هم عکس یادگاری یه نوجوان بود که اولین ماهی عمرشو که یه گربه ماهی بود صید کرده بود

اینم یه ماهی دیگه که اسمشو یادم رفت اما خوشگل بود.

+ نوشته شده در  جمعه دهم دی 1389ساعت 17:3  توسط غلامرضا افشاری | 

اگر چند روز در کیش ماندگار میشوید و قصد رانندگی دارید حتما گواهینامه را با خودتان همراه داشته باشید.

شرایط دریافت خودرو در کیش در آژانس های رسمی داشتن گواهینامه و اعطای مبلغ یک میلیون تو مان پول نقد یا دادن یک فقره چک 10 میلیون تومانی جهت تضمین های لازم است.

چون در کیش هیچ چراغ راهنمایی و رانندگی وجود ندارد و حداکثر سرعت در محوطه های شهری 60 کیلیومتر است که آن هم توسط دوربین کنترل می شود بعد از این که خودرو را تحویل دادید باید مبلغ 100 هزار تومان گرو بگذارید تا  بعد از یک هفته اگر خلافی نکرده بودید پول به حسابتان واریز شود.

مبلغ کرایه هم بر اساس نوع ماشین از شبانه روزی 100 هزار تومان تا 250 هزار تومان در نوسان است.

البته ما خودرو را 12 ساعته و نصف قیمت کرایه کردیم چون بیشتر از آن به نظر من نیازی نیست.

سعی کنید با زمان محدود حتما زمان بندی لازم را داشته باشید. در ضمن هزینه بنزین به عهده خود شماست.

حتما نقشه کیش را داشته باشید.

جاده ساحلی که در آن تا 100 کیلومتر هم میتوانید برانید جاده جهان نام دارد که ساحل جنوبی کیش را شامل می شود و کشتی یونانی و غروب زیبای کیش را از آن جاده می توانید مشاهده کنید.

رانندگی در کیش برای کسانی که در ترافیک وشلوغی شهرهای بزرگ عادت به رانندگی کرده اند ممکن است در وهله اول کمی غیر عادی به نظر برسد ولی وقتی عادت به شرایط آن جا پیدا کردین حتما از رانندگی لذت خواهید برد.

یادتون باشه ممکنه وقتی دارید موسیقی گوش میدین ناخودآگاه پاتون رو گاز فشار نیاره+ نوشته شده در  جمعه دهم دی 1389ساعت 16:25  توسط غلامرضا افشاری | 

بار اول نبود به کیش می رفتم. همیشه بهانه های کاری منو به مناطق آزاد ایران کشونده البته به جز یک بار که قشم رفتم. چابهار هم هر 3 بار سفر کاری بود. اما سفر کاری هم باشه هم فال میشه هم تماشا

این بار حدود یک هفته کامل کیش بودم. در این مدت خیلی موضوعات وابتلاعات زندگی فراموش شد. از آلودگی تهران هم خبری نیود که گویا با این که هنوز در شرایط هشدار قرار داره برای همه امری پذیرفته و عادی شده و دیگه قرار نیست بیشتر از این با اعلام شرایط اضطرار مردم رو بترسونیم.

ما که این همه بلاهای عدیده رو تو این دوران سپری کردیم خوب اینم روش میگذره. کلا نسل ما همش تو بحران زندگی کرده نگران نباشید.

این سفر برام دو بعد کاری و شخصی داشت. زمان هایی که درگیر کار بودم وزمان هایی که متعلق به خودم بود. از زمان های کاریش جز جلسات همیشگی و نشست و برخاست های مرسوم و مشتی تفاهمنامه و ...چیزی عاید نشد. اما در بعد شخصی زمانی بود برای اندیشیدن. اونجا ذهنم آزاد تر بود و اینجا درگیر

تو این یک هفته سهم من از بازارهای کیش حداکثر یک ساعت بود. اونم جالب بود رفتم یه دوربین دیجیتال بخرم که مصادف شد به واریز مبلغ یارانه ها و به صورت هدفمند اون پول سهمی از هزینه خرید دوربینم شد.

از این بابت دم احمدی نژاد گرم چون دقیقیا همون مبلغ اون موقع پول کم داشتم.

زمان هایی هم که متعلق به خودم بود بیشتر شب ها بود که به طور عمده در کنار خلیج فارس سپری شد. دوچرخه سواری هم از کارهای شبانه بود. روز آخر هم یکی از دوستان پیشنهاد دوچرخه سواری دور جزیره رو داد که هم خوب بود هم نیمه کاره موند چون ساعت 6 صبح رفتیم و هوا که روشن شد گرما اذیت کرد نیمه راه برگشتیم. البته خسته هم شده بودم خداییش. هنوز ماهیچه هام درد میکنه

از کارهای دیگه ماهیگیری بود و کنار اسکله جدید ماهیگیری رو تماشا کردن. خودم برای یه فیلیپینی 5 تا ماهی کوچولو گرفتم اما شاهد صید چند تا ماهی بزرگ هم بودم که خالی از هیجان نبود.

از کارهای دیگه عکاسی بود. من عکسامو تو پیکاسای گوگل میزاشتم که نمیدونم چرا الان تو ایران کار نمیکنه. اکثر سایت های آلبوم عکس هم که فیلتر هستند. گاهی احساس خفگی میکنم از این فیلترهای نابجا که تو خشک رو با هم میسوزونه.


روز آخر هم یه ماشین 2011 کرایه کردیم و دور مفصلی دور جزیره زدیم. راستی اولین بنزین 700 تومانی هم تو کیش زدم.

تو نوشته های بعدی مفصل تر در خصوص این سفر خواهم نوشت.

یا حق

+ نوشته شده در  دوشنبه ششم دی 1389ساعت 14:18  توسط غلامرضا افشاری | 

 یکی از دوستای دوران دانشجویی بچه سلماس بود. الان ازش خبری ندارم که کجاست و چه میکنه اسمش سیروس حقوردی بود. وقتی به سلماس رسیدیم شب شده بود و تنها جایی که اونجا برای خوابیدن تو ساعت ۱ شب در هوای سرد پیدا کردیم یه مدرسه راهنمایی دخترانه بود. تو راه تصادف بدی شده بود و یه نیسان با سمند شاخ تو شاخ و چندتا ماشینم ناجور به هم خورده بودند.  تو این سفر تصادف زیاد ندیدم و این اولین بود. البته خوشبختانه تا اخرش هم دیگه چیزی ندیدم.

تنها اثری که تو سلماس شد ببینیم كتيبه خان تختي بود كه در آن اردشير دوم و پسرش سوار بر اسب در حال اعطاي حلقه قدرت به پادشاه ارمنستان به تصوير كشيده شده اند و در 15 كيلومتري محور سلماس اروميه بر روي كوه پرچاوش، حجاري شده كه در سال هاي 242 تا 293 ميلادي محل استراتژيك قدرت نمايي و دفاع ساسانيان از سرزمين ايران بوده است.

گویا تازه داشتند کارهایی اونجا برای رفاه حال بازدیدکنندگان میکردند و پلکانی در حال ساخت بود.

جالبه مشابه این نقش رو در نقش رستم شیراز هم میشه دید.

واقعا روزگاری ایران چه تمدن باشکوهی بوده

این هم لینک عکس های سلماس در این سفر:

http://picasaweb.google.co.uk/gholamreza.afshari/FINbAF

اگه هم در مورد سلماس بیشتر میخواهید بدونید سری به اینجا بزنید:

http://www.salmas-ag.ir/shahrestan1.asp

 

+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم شهریور 1388ساعت 15:12  توسط غلامرضا افشاری | 

از چالدران که به سمت شوط و ماکو بروی اولین کلیسای جهان از لحاظ قدمت را میتوان زیارت کرد( بنابر عقیده ارامنه کلیسای طاطائوس اولین کلیسایی است که به دستور مبشرین و حواریون مسیح در دنیا ساخته شده است ). البته این کلیسا به مرور زمان بازسازی و تکمیل شده است.

کلیسای طاطائوس (تادئوس - قره کلیسا) به عنوان نهمین اثر ایرانی به عنوان میراث جهانی در  یونسکو به ثبت رسیده اما جالب اینه که جاده مواصلاتی اون خاکی و نامناسبه و جای تاسفه با این که هر ساله مسیحی ها و به خصوص ارامنه از همه نقاط دنیا برای مراسم مخصوص خودشون به اونجا میاند وضعیت مرتبی نداره.

ایران سرزمین عجیبیه اصلا فکر نمیکردم اولین کلیسای جهان تو ایران باشه و اون هم جایی که در مسیر جنگ های مختلف ایران و روم و عثمانی بوده و هنوز سالم مونده باشه. جالب اینه که فاصله دشت چالدران تا کلیسا ۱۰ تا ۱۵کیلومتر بیشتر نیست.

 کلیسا معماری زیبایی داره که بیشتر اروپاییه تا ایران. وقتی تو کلیسا هستی قدرت کشیشان مسیحی در قرون وسطا رو حس میکنی. قدرتی که الان اثری ازش وجود نداره و فقط کلیساهای عظیم و باشکوه یادآور اون دوران هستند.

تو نقشه زیر نقطه ای که در چالدران با رنگ قرمز نشانه گذاری شده موقعیت جغرافیایی کلیسا رو نشون میده

 

این هم لینک آلبوم عکس قره کلیسا:

http://picasaweb.google.co.uk/gholamreza.afshari/nFKtVE

اگر از کلیسای طاطائوس بیشتر میخواهید بدانید به ادامه مطلب بروید...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم شهریور 1388ساعت 13:39  توسط غلامرضا افشاری | 
 

مسیر بانه و سردشت. عکس هایش در آلبوم عکس هایم هست. زیبا و سرسبز. جنگل های بلوط زاگرس و گندم زارهای دیم که تازه جوانه زده اند.

سردشت را به خاطر بمباران شیمیایی عراق میشناختم و شهری که احمد کاظمی فرمانده سپاهش بود. اما آبشار شلماش را مشتاق دیدنش بودم. وصفش را شنیده بودم و بیقرار دیدار دعوای سالیان سال آب و صخره.

اگر از سردشت به پیرانشهر بروید در ته دره رودخانه زاب شما را بدرغه می کند.اين رودخانه كه از طولاني‌ترين رودخانه‌هاي استان آذربایجان غربی بشمار مي‌آيد با عبور از كنار جاده جذابيت خاصي به اطراف جاده داده است اين رودخانه با عمق زياد از دره‌هاي عميق مي‌گذرد.

سردشت با شمال عراق هم مرز است. فقط ۵ کیلومتر تا عراق

بازارچه مرزی جمع و جوری هم دارد که خیلی علاقه دارد مانند بانه مشهور شود ولی گمان نمیکنم.

از سردشت تا آبشار شلماش ۱۲ کلومتر فاصله است. به سردشت رفتید آبشار شلماش و جنگل های شمال گونه آن را نبینید ضرر کرده اید.

درآلبوم عکسم عکس های مسیر بانه تا سردشت و عکس های آبشار شلماش و شهر سردشت را میتوانید ببنید. زمانی که ما آنجا بودیم هوا سرد و بارانی بود .هوای فروردین سردشت هوس انگیز است و رویا گونه. دفعه بعد به سردشت بروم حتما شبی در چادر کنار آبشار به صبح میرسانم.

آلبوم عکس های سردشت:

http://picasaweb.google.co.uk/gholamreza.afshari/LxkDtE#

 

+ نوشته شده در  دوشنبه شانزدهم شهریور 1388ساعت 23:32  توسط غلامرضا افشاری | 
 

کتاب حماسه چالدران را که مربوط به جنگ شاه اسماعیل یکم صفوی با ارتش عثمانی به فرماندهی سلطان سلیم است رو خونده بودم و همیشه دوست داشتم اون منطقه رو ببینم. در اون جنگ ارتش ۴۰ هزار نفری ایران با ارتش ۱۰۰ هزار نفری عثمانی مردانه می جنگه و از آب و خاک مملکت دفاع می کنند.

از خوی مسیر زیبایی بود که به چادران می رسید. هفته دوم سال ۱۳۸۸بود و برف زیبایی هم نشسته بود. جالب این بود که هفته آخر سال ۱۳۸۷ جنوب بودم و آبادان و اهواز گرم بود ولی اینجا برف و سرما. ایران کشوری چهار فصل که هر موقع از سال تفاوت دما در نقاط مختلف اون بالاست.

جنگ چالدران میان سپاه قزلباش ایران به فرماندهی شاه اسماعیل یکم صفوی با ارتش عثمانی به فرماندهی سلطان سلیم یکم در ۳۱ مرداد ۸۹۳ هجری خورشیدی رخ داد. محّل این نبرد در دشت چالدران (در شمال آذربایجان غربی) بود. در این جنگ نیروهای قزلباش که در حدود ۴۰ هزار تن بودند با سپاه حدود ۱۰۰ هزار نفری عثمانی جنگیدند و با اینکه سلحشوری بسیاری به خرج دادند، به دلیل کمی نفرات و نداشتن اسلحه‌های گرم از سپاه عثمانی شکست خوردند. این در حالی بود که ارتش عثمانی دارای توپخانه و تفنگهای انفرادی بود، ولی سربازان ایرانی با شمشیر، نیزه، و تیر و کمان می‌جنگیدند. پس از این جنگ، بخشی از شمال‌باختر ایران که شامل غرب کردستان و دیاربکر بود، از ایران جدا شد و به دست عثمانی افتاد. 

اینم عکسی از دشت چادران که جنگ در آنجا اتفاق افتاد و زیارتگاه شهدای چادران و مقبره سید صدرالدین و امیر عبدالباقی وزیر اعظم شاه اسماعیل هم در آن واقع شده است.

کمی هم از شهر چالدران گفته بشه...

شهرستان چالدران، یکی از شهرستانهای استان آذربایجان غربی است که در شمال غربی این استان قرار گرفته‌است. مرکز این شهرستان، شهر سیه چشمه است. آواجیق دیگر شهر آن است. این شهرستان در گذشته بخشی از شهرستان ماکو بود. زبان رایج در این شهرستان ترکی آذربایجانی می‌باشد. شهرستان چالدران بیشتر به خاطر جنگ چالدران شهرت دارد. در این جنگ که بین نیروهای شاه اسماعیل اول صفوی و سلطان سلیم اول عثمانی در ۳۱ مرداد ۸۹۳ خورشیدی رخ داد، غرب ایران که دیاربکر؛ غرب کردستان، و عراق عرب بود از ایران جدا شد. بقایای این جنگ در شهرستان، به صورت مزار شهدای جنگ و چندین مجسمه در محل جنگ و داخل شهر موجود می‌باشد.

 چالدران به دلیل داشتن هوای سرد در فصل زمستان و خنک در فصل گرما، یکی از مناطق گردشگری استان می‌باشد. این شهر یکی از مرتفع‌ترین شهرهای کشور آن است. تالاب «ناور» در مرزی‌ترین منطقه قرار گرفته‌است. مرداب‌ها و تالاب‌های متنوع، از جلوه‌های طبیعی این شهرستان است.

 در ورودی چالدران آب گرمی بود اگه چالدران رفتین اونجا هم سری بزنین.

اینم لینک عکس های سفر چادران:

 http://picasaweb.google.co.uk/gholamreza.afshari/NwdHXJ

+ نوشته شده در  چهارشنبه یازدهم شهریور 1388ساعت 9:40  توسط غلامرضا افشاری | 

 

اگر به تبریز مسافرت کردید حتما به روستای کندوان که یکی از سه روستای صخره ای جهان هست سری بزنید.

کندوان یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان سهند بخش مرکزی شهرستان اسکو واقع شده‌است. این روستا دارای جاذبه‌های گردشگری فراوانی‌است که به‌دلیل شکل خانه‌های آن که به‌مانند کندوی عسل در دل کوه کنده شده‌اند است.

کندوان یکی از سه روستای صخره‌ای جهان است که این موجب جذابیت بی‌نظیر آن شده است. معماری روستای کندوان و جاری بودن زندگی مردم در قالب بافت قدیمی‌ آن یک استثنا در دنیا به حساب می‌آید. چرا که دیگر در ترکیه و آمریکا کسی در کاپادوکیه و داکوتا زندگی نمی‌کند. کندوان روستایی است بنا شده در صخره و تنها سازه این دهکده را سنگ‌ها تشکیل می‌دهند. خانه‌ها هرمی ‌شکل هستند و برای دام‌ها نیز حفره‌هایی در سنگ‌ها بنا شده است.

کندوان منطقه‌ای ییلاقی از رشته کوه‌های سهند است که مراتع سرسبزش عشایر زیادی را به آن جا می‌کشاند. چشمه آب معدنی کندوان نیز یکی از جاذبه‌های این روستای ۶ هزار ساله محسوب می‌شود. آب این چشمه با کمترین درصد سنگینی برای درمان بیماری‌های کلیوی بسیار مفید است.

اولین باری که به کندوان رفتم برای برنامه صعود سراسری دانشجویان کشور به قله سهند در سال ۱۳۷۳ بود. اون موقع مردم روستا از این که داخل روستا شوی و خانه ها رو تماشا کنی ناراحت میشدند اما این دفعه که رفتم برام جالب بود که خودشون رو با شرایط جدید منطبق کرده بودند و از این طریق در آمد کسب میکردند. به مسافران سوغاتی  و صنایع دستی و انواع لواشک های ترش و خوشمزه میفروختند.

به هر حال خوبیش به اینه که هنوز هم زندگی توی اون روستا جریان داره.

برای مشاهده عکس های کندوان در این سفر به لینک زیر مراجعه کنید:

http://picasaweb.google.co.uk/gholamreza.afshari/uIpadI

 

 

+ نوشته شده در  سه شنبه دهم شهریور 1388ساعت 14:53  توسط غلامرضا افشاری | 
 

یادش بخیر اینگار همین دیروز بود که بعد از زیارت یادواره شهدای چالدران تو جنگ با عثمانی ها به سمت ماکو حرکت کردیم و تو مسیر هم منظره زیبای قله آرارات رو دیدم و چه تماشایی بود. تو مسیر به شهر شوط رسیدیم وبعدش رسیدیم ماکو البته بعد از چالدران كليساي  طاطاووس رو هم دیدیم که دومین کلیسای جهانه که تو مطلب دیگه ای در موردش مینویسم.

شهر ماکو همونطور که تو عکس هم میشه دید میان یه دره قرار داره و تقریبا متصل به مرز بازرگان ایران و  ترکیه است.

از نقاط دیدنی ماکو خانه سردار ماکو بود که از معدود ساختمان هایی هست که از دوران قاجاریه سالم مونده

این هم لینک آلبوم عکس های مناطق دیدنی ماکو:

http://picasaweb.google.co.uk/gholamreza.afshari/RNjQvG#

در باره ماکو بیشتر می خواهید بدانید سری به اینجا بزنید:

http://www.makoo-ag.ir/shahrestan1.asp

+ نوشته شده در  پنجشنبه پنجم شهریور 1388ساعت 16:45  توسط غلامرضا افشاری | 

 

این روزگاران دل و دماغ از ما برده اما زندگی در جریان است با همه امیدها و ناامیدی هایش. اگر چه دغدغه سیاست ندارم اما نمی شود ندید نمی شود نشنید نمی شود نخواند و نمی شود احساس نداشت. چه می شود گفت در فضایی که خود سانسور خویشتنیم؟ علی (ع) بی جهت سر در چاه فرو نمی کرد و ناله سر نمی داد.

با این همه اتفاق زندگی در جریان است و این رود اگر زمانی از دل کویر برهوت می گذرد به سبزه زاران هم خواهد رسید و صدای بلبلان هم شنیده خواهد شد.

به استان گیلان بروی و ماسوله را ندیده باشی؟

ماسوله در ۵۵ کیلومتری رشت در استان گیلان قرار دارد. این شهر در ناحیه‌ای کوهستانی و جنگلی در دامنه‌ای صخره‌ای با وسعت ۱۶ هکتار و ارتفاع ۱۰۵۰ متر از سطح دریای آزاد ساخته شده‌است. ماسوله در ۳۲ کیلومتری جنوب غربی شهرستان فومن قرار دارد و از غرب به خلخال، از شمال به ماسال و از جنوب به طارم محدود است.

این شهر طی شماره ۱۰۹۰ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.برای رفتن به ماسوله باید از رشت به فومن رفت و با طی کردن مسیری کوهستانی و جنگلی زیبا به این شهر زیبا رسید. اگر ماشین شاسی بلند باشد از آنجا هم مسیر خاکی به خلخال هست که من نرفته ام و لی باید مسیر زیبایی باشد که روزی حتما خواهم رفت.

این هم لینک عکس ها و مناظر دیدنی ماسوله:

http://picasaweb.google.co.uk/gholamreza.afshari/BRpXQG#

یا

http://golamrezaafshar.pictiger.com/albums/65539/

اگر از ماسوله بیشتر میخواهید بدانید به اینجا سری بزنید:

www.masooleh.ir

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم مرداد 1388ساعت 18:34  توسط غلامرضا افشاری | 

 

همدان رو اولین بار حدود ۱۸ سال پیش رفتم. یک صبح زمستونی ساعت ۵ رسیدیم همدان و با دوستای کوهنورد دانشگاه اصفهان مستقیم از ترمینال رفتیم گنج نامه که مبدا صعود به قله الوند همدانه.

هنوز سرمای اون روز صبح و آتیش روشن کردنش یادمه. اون موقع گنجنامه مثل الان بازسازی نشده بود و طبیعی تر بود. البته یه خاطره دیگه هم از اون روز صبح شیطنت یکی از بچه ها بود که تو لقمه نون و پنیر همه یه دونه پشکل گوسفندم گذاشته بود که بعدا تو یه برنامه دیگه از شرمندگیش در اومدیم.

قله الوند همدان اگر چه ارتفاع زیادی نداره اما تو زمستون بدون تجربه کافی و تجهیرات مناسب می تونه خیلی خطرناک باشه. البته تو زمستون های قدیم اینجوری بود. تو این چند سال که زمستون ها مثل بهاره.

همدان جذابیت های تاریخی و طبیعی زیادی داره که تو آلبوم عکس می تونین بعضی جاهاشو ببینین. معروف ترینش شهر هگمتانه و گنجنامه وشیر سنگیه.

مقبره باباطاهر عریان و بوعلی سینا هم از جذابیت های دیگه دیدنی این شهره.

اینم عکسی از آبشار گنجنامه

اینم لینک عکسهای نقاط دیدنی شهر همدان:

http://picasaweb.google.co.uk/gholamreza.afshari/oYPLAD

برای اطلاعات بیشتر در مورد همدان به سایت زیر مراجعه کنید:

 http://www.hamedanmiras.ir/

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه سیزدهم خرداد 1388ساعت 12:44  توسط غلامرضا افشاری | 
 

خیلی وقت بود می خواستم سفری به غرب ایران داشته باشم. منظورم از غرب استان های کردستان و ایلام و کرمانشاه و آذربایجان غربیه. البته ایلام و کرمانشاه و آذربایجان غربی رو قبلا جاهاییش رو رفته بودم. اما کردستان بار اول بود.

سنندج جذابیت طبیعی خوبی داشت ولی از نظر باستانی خیلی غنی نبود. آثاری که داشت بیشتر مربوط به ۱۰۰ سال اخیر بود که تو آلبوم عکسم میتونین همه اونها رو ببینین.

پارک کوهستانی معروفی هم به نام آبیدر دارند که بد نبود و لی هنوز تا زیبا شدن فاصله داشت و جای کار داشت.

تصویر زیر منظره ای از پارک آبیدر سنندجه

اینم لینک عکسهای شهر سنندج:

http://picasaweb.google.co.uk/gholamreza.afshari/OPqPeE

برای اطلاعات بیشتر در مورد سنندج به سایت زیر مراجعه کنید:

http://www.ostan-kd.ir/Default.aspx?TabId=93#p3

 اگر اطلاعاتی هم از تاریخچه سنندج بخواهین بدونین به ادامه مطلب توجه کنید...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه سیزدهم خرداد 1388ساعت 12:27  توسط غلامرضا افشاری | 
 

از سنندج که به سمت بانه راه افتادیم یه تابلو دیدم که توش غار کرفتو رو معرفی کرده بود. بعد از سنندج به دیواندره رسیدیم. غار کرفتو بین مسیر دیواندره و سقز قرار داشت. البته از مسیر تکاب و بیجار هم راه داره.

عکس های این غار زیبا و دیدنی و تاریخی رو میتونین در دو  لینک زیر مشاهده کنین:

http://www.flickr.com/photos/gholamrezaafshari/sets/72157618040933336/

یا

http://picasaweb.google.co.uk/gholamreza.afshari/AXSCLL

اگه میخواهید در مورد غار کرفتو بیشتر بدونین به ادامه مطلب مراجعه کنین...


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و دوم اردیبهشت 1388ساعت 19:8  توسط غلامرضا افشاری | 
 

هر وقت میرم خرمشهر پای درد دل مردم میشینم و گویا تغییر خاصی دیده نمیشه. بیکاری بیداد میکنه و هنوز بازسازی تموم نشده. از خیابون اصلی شهر که تو کوچه پس کوچه ها میری هنوز ویرانی هست و خبری از خرمی قبل جنگ نیست. تو البوم عكس ها نگاه كنيد هنوز مسجد خرمشهر كه سمبل مقاومت مردم ايرانه در حال تعميره.

خیلی ها که رفتند بعد از جنگ دیگه بر نگشتند و آب و هوای خوش شهرهای دیگه بهشون چسبید اما با این امکانات موجود هم اومدنشون منطقی نیست. امسال هم وضع آب خرمشهر خراب بود و من فقط آب معدنی خوردم که آب شیر شور بود.

تو منطقه ازاد اروند هم فروشنده های چینی برام جالب بودند که با چه لهجه ای سعی میکردند فارسی حرف بزنند.

 به هر حال اميدوارم كاروان راهيان نور بتونند پيغام محروميت مردم خرمشهر رو به گوش پايتحت نشينان برسونند.

اينم لينك عكس هاي خرمشهر:

http://picasaweb.google.co.uk/gholamreza.afshari/VUfFDG

تاسف اينه كه تو خرمشهر كه سمبل مقاومته ايرانه نتونستند يه خونه يا جايگاه از زمان جنگ رو به عنوان موزه نگه دارند.

نوشته هاي زير نوشته هاي يه دانشجوي كاروان راهيان نوره كه متن كاملش تو لينك زير هست:

خرمشهر قهرمان سرافكنده از پذيرايي راهيان نور

مسجد جامع خرمشهر، از اين جهت براي آنان متبرک است که انفاس مردان حماسه ساز ملت ايران، در آن احساس مي‌شود. کوچه پس کوچه‌هاي خرمشهر براي آنان يادآور جهان‌آرا، موسوي، بهروز مرادي، بهنام محمدي، شهناز محمدي، شهناز حاجي شاه، مهدي آلبوغبيش و صدها شهيد سرافراز ديگر است و اين براي کاروان راهيان نور که براي رسيدن به خرمشهر و شلمچه بي‌تابي مي‌کنند، پذيرفتني نيست، خرمشهر را آن گونه ببينند که شايسته ملتي بزرگ چون ايران نيست. آنان با ابراز تعجب از اين همه مشکلات در شهري که چندان بزرگ نيست، از خود مي‌پرسند، در بيست‌ سال پس از جنگ، چرا سياست‌هاي بازسازي به شکست و بن‌بست رسيده است؟

راهيان نوري که براي نخستين بار به خرمشهر مي‌آيند، آنچنان در شگفتي هستند که باور نمي‌کنند، کشور و دولت مقتدر ايران، نتواند شهري را که شهر آسماني‌اش مي‌نامند، به اندازه‌هاي پيش از جنگ آن برگرداند.

نخستين چيزي که در اين شهر، راهيان نور را شگفت‌زده مي‌سازد، بي‌نظمي و کثيفي شهر است؛ جاده‌هاي شخم‌زده در آستانه نوروز و ورود راهيان نور، اين پرسش را به ذهن مي‌آورد که چرا مسئولان براي اين شهر از خود تعهدي نشان نمي‌دهند؟
شهر آکنده از زباله‌ است و بازارهاي کثيف آن، که علامت رونق بي‌بهداشتي است، تنها اظهار تأسف را به ذهن کاروان راهيان نور مي‌آورد.

آب خرمشهر آنچنان شور شده که حتي براي استحمام و شستشو مناسب نيست. کاروان‌هاي راهيان نور که با پلاکاردهاي بزرگ «به زودي پروژه عظيم آب افتتاح مي‌شود» روبه‌رو شده‌اند، اما آنچه خود مي‌بينند، حکايت از استمرار درد و رنج مردم خرمشهر است. خانه‌هاي ويران شده از جنگ که همچنان پابرجاست و نماي نامطلوبي به شهر داده، اين پرسش را در ذهن متبادر مي‌سازد که چرا انگيزه‌اي براي بازگشت بسياري از هم‌وطنانمان در شهر نيست؟

http://tabnak.ir/pages/?cid=40911

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و نهم اسفند 1387ساعت 23:13  توسط غلامرضا افشاری | 
 

شلمچه یادآور حماسه شیرمردانی است که مرگ را به بازی گرفتند. هر موقع خرمشهر میرم و کنار اروند قدم میزنم مخصوصا تو شب های بهاری و لذت می برم و یا با ارامش تو فضای بازش می خوابم به این فکر میکنم که همه این زیبایی ها رو مدیون چه کسانی هستیم.

کسانی که رفتند و خیلی ها از سر خون اونا به چه مال و مقام هایی که نرسیدند و چه مدیونند اگه کاری نکرده باشند برای این مردم و مملکت.

شلمچه که میری یه حال دیگه پیدا میکنی چون قدم به قدمش شهید دادیم. تو عملیات کربلای ۴ و ۵ فکر کنم بیشتر از ۵۰هزار شهید دادیم. یه بار فیلم تلویزیون عراق رو بعد از عملیات کربلای ۴ ( این عملیات لو رفته بود) میدیدم و واقعا کربلایی بود از جنازه شهدای ما.

 

قبل از این که زیارتگاه شلمچه ساخته بشه چند تا بلوک رو هم چیده بودند و وسایلی از بچه های شهید رو اونجا جمع کرده بودند. اون موقع رو دقیقا یادمه اینگار همین دیروز بود اما صفای اون موقع یه چیز دیگه بود. الان بارون همه چیز رو شسته و سنگر ها و خاکریزها از بین رفته .... موانع و سیم خاردار و میادین مین و هشت ضلعی ها............ اینم عکس قدیمی اون

این هم لینک عکس های سفری به شلمچه:

http://picasaweb.google.co.uk/gholamreza.afshari/eSxdBL

یه عکس قدیمی هوایی از شلمچه داشتم که نشون میداد متر به متر اونجا یا خمپاره شخم زده شده بود هر چی گشتم پیداش نکردم تا نشون بوده کربلای شلمچه یعنی چی.

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و نهم اسفند 1387ساعت 22:46  توسط غلامرضا افشاری | 
 

بندر دیلم یکی از شهرهای استان بوشهر است.

بندر دیلم با جمعیتی بالغ بر 30 هزار نفر در حدود ۲۰۰ کیلومتری بندر بوشهر و شمال غربی استان بوشهر نزدیک مرز مشترک استان‌های خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.

در ماه‌های آذر، دی و بهمن آب و هوای این بندر سرد و بقیه سال هوائی گرم و مرطوب دارد. شغل اکثر مردم این شهر تجارت و بازرگانی وصیادی است و اجناس خارجی در این شهر با قیمتی کمتر از بازار بقیه ایران به فروش می‌‌رسند به طوری که از استان‌های همجوار و حتی دیگر استان‌ها برای خرید به این شهر می‌‌آیند. به همین دلیل در ایام تعطیل (نوروز،...) شلوغ‌ترین شهر استان بوشهر است.

این هم لینک عکس های سفر به دیلم:

http://picasaweb.google.co.uk/gholamreza.afshari/TOYybC

اطلاعات بیشتری از دیلم بخواهید به لینک زیر سری بزنید:

http://www.far-dayylam.ir/

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم اسفند 1387ساعت 21:10  توسط غلامرضا افشاری | 
 

ایرانی باشی و شوشتر را ندیده باشی؟ شوشتر بین مسیر شوش و مسجد سلیمان بعد از چغازنبیل قرار دارد. گوشه ای دیگر از تمدن ایرانی را یابد در این شهر دید. هنر سد سازی از هزاران سال پیش.

قبل از سفر وبلاگی در مورد شوشتر خواندم عنوانش این بود و چه مصداق داشت: شوشتر

 شهرقشنگي است خدا مي داند

 

این هم لینک عکس های سفر به شوشتر:

http://picasaweb.google.co.uk/gholamreza.afshari/ZzdjvG

هر چه از شوشتر می خواهید بدانید در این لینک بخوانید که زبان عاجز است از بیان زیبای هایش:

http://www.shushtarchtb.ir/

در شوشتر ویرانی قلعه سلاسل که تا ۸۰ سال پیش سالم بوده جای بسیار تاسف دارد. در البوم عکس عکسی که در زمان سفر رضا شاه به شوشتر از این قلعه گرفته شده وجود دارد و حال فقط مشتی خاک از آن به جای مانده است.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم اسفند 1387ساعت 20:33  توسط غلامرضا افشاری | 
 

همیشه برایم مسافرت در جاده شهرکرد به ایذه جذابیت داشته و در فکرم بوده. این مسیر که در فصل بهار فوق العاده زیباست استان خوزستان را به استان اصفهان و چهارمحال بختیاری وصل می کند و مهد تمدن های کهن ایرانی بوده است. البته این جاده در زمستان بسیار برفگیر و سرد است. در واقع شما باید از این مسیر ارتفاعات زاگرس (زردکوه ) را عبور کنید تا بتوایند به مرکز ایران برسید. اگر چه مسیر از ایذه تا شهرکرد ۲۰۰ کیلومتر بیشتر نیست اما باید زمان ۵ تا ۶ ساعت را برای آن کنار گذارید. این مسیر مملو از جنگل های بلوط است و در فصل بهار و تابستان سرسبز و زیباست. در ماه اسفند میتوانید دو هوای کاملا متفاوت بهاری در ایذه را بای هوای سرد چهارمحال و بختیاری حس کنید. یک سفر چند ساعته از زمستان به بهار.

سد زیبای کارون ۳ هم در مسیر قرار دارد که برای بازدید عموم هم آماده است. اینم لینک عکس هاش:

http://picasaweb.google.co.uk/gholamreza.afshari/3

کامل ترین آلبوم عکس جاده ایذه به شهرکرد ( لحظه به لحظه مسیر ):

http://golamrezaafshar.pictiger.com/albums/57441/

ایذه دارای آثار باستانی زیادی است. این مجسمه را که در کتاب های درسی تاریخ دیدیم در روستای شمی ایذه کشف شده است.( مرد شمی )

پرونده:SurenaImage.jpg

 این هم لینک عکس های اشکفت سلمان ایذه:

http://picasaweb.google.co.uk/gholamreza.afshari/lWDuKJ

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم اسفند 1387ساعت 19:31  توسط غلامرضا افشاری | 
 

 

پرونده:Choghazanbil01.jpg

چغازنبیل در جنوب غربی ایران و در استان خوزستان بنا شده‌است. این سازه در ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر باستانی شوش قرار دارد.

این نیایشگاه توسط اونتاش گال (پیرامون ۱۲۵۰سال قبل میلاد)، پادشاه بزرگ ایلام باستان و برای ستایش ایزد اینشوشیناک ، نگهبان شهر شوش ساخته شده است.

مکان جغرافیایی زیگورات (معبد هرمی شکل چند طبقه)چغازنبیل در ۴۵ کیلومتری جنوب شهر شوش در نزدیکی منطقه باستانی هفت تپه می باشد . ( در محور اصلی شوش به اهواز) بلندی آغازین آن ۵۲ متر و ۵ طبقه بوده است. امروزه ارتفاع آن ۲۵ متر و تنها ۲ طبقه و نیم از آن باقی مانده است. «چغازنبیل» که نام باستانی این بنا بشمار می‌آید، واژه‌ای محلی و مرکب از دو واژه چُغا (به معنای تپه در زبان لری) و زنبیل است که اشاره ای است به مکان معبد که سابقا تپه بوده و آن را به زنبیل واژگون تشبیه می‌کردند. این مکان نزد باستانشناسان به دور-اونتَش معروف است که به معنای دژِ اونتش است. اونتاش گال پادشاه ایلام باستان است که دستور ساخت این شهر مذهبی را داده است. بنای چغازنبیل در میانه این شهر واقع شده است و مرتفع‌ترین بخش آن است.

لینک عکس های سفر به چغازنبیل:

http://picasaweb.google.co.uk/gholamreza.afshari/CEHnkE

اطلاعات بیشتر در مورد چغازنبیل:

http://www.choghazanbil.ir/persian/findex.htm

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم اسفند 1387ساعت 19:0  توسط غلامرضا افشاری | 

 

حضرت بي بي حكيمه (س) خواهر امام رضا (ع) از بانوان بزرگ شيعه ، صالحه، عابده زاهده و فاضله، عالمه ،عامله است ، كه آستانه مباركش بيش از ۱۲۰۰ سال است كه مردم مناطق كرانه هاي جنوبي خليج فارس و دامنه شمال و شرق جبال زاگرس به ويژه مردم كوه گيلويه و  بويراحمد و بهبهان به وجود مطهر ايشان متبرك شده و ازآن آفتاب فروزان نور گرفته اند. پدر ايشان حضرت باب الحوائج امام موسي بن جعفر (ع)  و مادر وي به قولي ام احمد از زنان زاهد و نجيب عصر خويش بود.

 برای رفتن به بی بی حکیمه باید به شهرستان گچساران بروید و با طی مسافت ۸۰ کیلومتری به زیارتگاه برسید. مسیر کوهستانی و پر از گردنه های پیچ در پیچ است. فصل مناسب برای زیارت بهار و ایام عید است. یکی از بزرگترین میادین گازی و نفتی جهان در بی بی حکیمه واقع است و در مسیر حلقه چاه های نفت و گاز زیادی را می توان مشاهده کرد که در شب با نور خود کوهستان را به طور زیبایی روشن و زیبا میکنند.

اولین بار در سن ۱۰ سالگی به زیارت رفتم با جاده های خاکی سخت ولی اکنون جاده آسفالت و مناسب است. یکی از جذابیت های طبیعی این منطقه ارتفاعات زیبای بن پیر است که دیدنی است. برای رفتن به ریارت بی بی باید از گچساران به سمت روستای باباکلان رفته و مسیر برگشت را می توانید به سمت بندر دیلم بوشهر بروید و از دیدن خلیج فارس لذت ببرید.

لینک عکس های این سفر:

http://picasaweb.google.co.uk/gholamreza.afshari/IBflCK

و در ادامه مطلب در خصوص بی بی حکیمه میتوانید بیشتر بدانید.....


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و هشتم اسفند 1387ساعت 18:43  توسط غلامرضا افشاری | 
 

نام منجیل بخاطر ویژگیهای خاص خود در اکثر کتب تاریخی و سفر نامه های متعدد به چشم میخورد . این ویژگیها یعنی وجود بادهای شدید ، جلگه سبز و خرم درختان زیتون ، قرار گرفتن در کنار سه رود اصلی و معروف : قزل اوزن ، شاهرود و سفید رود . ساختمان پل قدیمی منجیل که بر رودخانه سفید رود کشیده شده بود . وجود سرو کهنسال و شهرک تاریخی هرزویل و کوهستانهای زیبا و دلفریب آسمانسرا و نودی و سوتی ، قرار گرفتن منجیل در موقعیت محل تلاقی استانهای زنجان ، گیلان و قزوین و سر راه جاده اصلی رشت به تهران سبب شده تا توجه سیاحان و تاریخ نویسان را به خود معطوف نماید .

 بقیه مطالب در مورد منجیل در ادمه مطالب و لینک عکس ها:

http://picasaweb.google.co.uk/gholamreza.afshari/BQjsjG


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه چهارم اسفند 1387ساعت 12:38  توسط غلامرضا افشاری | 
 

ابرکوه یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ایران است که در مرکز ایران و در محدوده استان یزد واقع می‌باشد. در مورد تاریخ این شهر حکایتها و روایتهای بسیاری نقل می‌شود. آنچه مسلم است اینکه این شهر که هم اکنون تقریباً از رونق چندانی برخوردار نیست روزگاری از جمله مراکز پرآوازه و مشهور بوده‌است. آثار باستانی و تاریخی زیادی از روزگاران گذشته در این مکان بجای مانده‌است که نشان از تاریخ کهن منطقه دارد.

ابر کوه در مسیر بین یزد و جاده آباده شیراز قرار دارد. از نکات جالب ابر کوه واقع شدن در مرکز ایران است به طوری که تابلویی در خروجی شهر قرار دارد که مسیرهایی به سمت مشهد اصفهان شیراز و کرمان را نشان میدهد.

لینک عکس های این سفر :

http://golamrezaafshar.pictiger.com/albums/55712/

عکسی ار سرو ۴۰۰۰ ساله ابرکوه

در ادامه مطالب اطلاعات بیشتری از ابرکوه ارائه شده است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه دوم اسفند 1387ساعت 15:36  توسط غلامرضا افشاری | 

تا به حال در فصل زمستان جز سفر یک روزه با هواپیما در ۱۰ سال پیش سفری به شیراز نداشتم که آن سفر یک روزه هم سفری کاری برای بازدید از پتروشیمی شیراز بود. البته در فصل بهار و ایام عید چندین سفر مفصل به این استان داشته ام.

 تعطیلات ۲۲ بهمن امسال زمان خوبی برای سفر بود. شیراز دارای جذابیت های توریستی بی نظیری است اعم از اماکن تاریخی و مذهبی و طبیعی.

در خصوص آثار باستانی استان فارس که مهد تمدن ایران باستان بوده می توان مطالب زیادی نوشت. مهمترین آثار باستانی این استان تخت جمشید یا پرسولیس یا شهر پارسه را میتوان نام برد. از دیگر اثار میتوان به پاسارگاد نقش رستم و نقش رجب و شهر بیشاپور و غار شاپور اشاره کرد.

شاهچراغ یا احمد بن موسی کاظم برادر امام رضا هم از زیارتگاه های معروف شهر شیراز است. حافظیه و سعدیه و مقبره خواجوی کرمانی هم از دیگر مکان های جذاب شهر شیراز برای اهالی هنر و ادب است. باغ ارم و زندان قدیمی شیراز و بسیاری دیگر از اماکن تاریخی در شیراز واقع هستند که با یک برنامه توریستی میتوانید همه آن ها را ببینید.

برای کسانی که خواهان آرامش و خلوتی برای بازدید از این اماکن هستند ماه بهمن و اسفند بهترین زمان هست. البته برای من جای تاسف بود که با این همه زیبایی و پتانسیل نه مسافر داخلی دیدم و نه توریست خارجی که در عکس ها مشهود است.

اگر کسی ایرانی باشد و این مکانها را ندیده باشد نمیتواند به ایرانی بودن خود ببالد.

این هم لینک عکس های این سفر یک روزه در فصل زمستان به شیراز.

http://golamrezaafshar.pictiger.com/albums/55671/

 لینک عکس ماهواره ای پاسارگاد:

http://wikimapia.org/#lat=30.1939165&lon=53.1671333&z=16&l=0&m=a&v=2

 

 

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه سی ام بهمن 1387ساعت 11:46  توسط غلامرضا افشاری | 

 

چند هفته پیش یه روز جمعه هوای دماوند به سرم زد. مسیر هم معلوم بود. از جاده آبعلی به سمت امامزاده هاشم و بعدشم جاده هراز و پلور و رینه و آبگرم لاریجان.

یاد قدیم ها افتادم و صعود به قله دماوند. الان دیگه باید با اتومبیل بریم تو دامنه هاش و از دور براش دست تکون بدیم. قبلا یادمه اینقدر دود از دهنه قله خارج نمی شد ولی گویا کمی فعل و انفعالاتش بیشتر شده بود.

امسال وضعیت بارش برف زیاد مساعد نیست. تقریبا اکثر مناطق ذخیره آب و برف کشور رو امسال رفتم. از دماومد تا سبلان و از زردکوه بختیاری تا دنا و...

خبری از برف جانانه نبود وجالبه که تو بهمن ماه پیست چلگرد چهارمحال و بختیاری از بی برفی بسته بود. منطقه سمیرم و پادنا هم که اینگاری بهار بود و خبری از اون برف و بورانش نیست. به هر حال امیدوارم تا فرصت هست برف و بارون بیاد وگر نه سال بعد هم آب نداریم و هم برق چون اکثر سدها هم وضع مناسبی ندارند.

تو این برنامه دماوند بعد از اینکه رفتیم آبگرم لاریجان سرمای سختی خوردم و دو روز افتادم. شما ها خواستین برین یادتون باشه زیادی شیطونی نکنین تو این فصل تا سرما نخورین.

اینم لینک عکس های این سفر یک روزه:

http://picasaweb.google.co.uk/gholamreza.afshari/zEnIAI

 

+ نوشته شده در  دوشنبه چهاردهم بهمن 1387ساعت 9:13  توسط غلامرضا افشاری | 

کیش فقط برای آرامش خاطر.

این تنها جمله ایه که میتونم در برداشتم از کیش بگم. البته کیش در این فصل به خاطر شرایط آب و هوایی جذابیت بیشتری داره. این سومین منطقه آزادی بود که رفتم. چابهار ۲ بار رفتم . قشم هم ۱ بار و این اولین سفرم به کیش بود. البته یه سفر کاری برای راه اندازی بورس بین المللی کیش که هنوز جای کار داره. به هر حال سرمایه های ایرانیان مقیم خارج و مخصوصا دبی رو میشه با راه اندازی این بورس به سمت ایران جذب کرد و بهترین جا منطقه ازاد کیشه برای این کار.

مناطق آزاد ویژگی هایی دارند که برای این امر جذاب هستند:

۱. ورود و خروج افراد خارجی آزاده و نیازی به ویزا ندارند

۲. ورود و خروج سرمایه ازاده و مورد حمایته

۳. مقررات آسون تری نسبت به سرزمین اصلی حاکمه

۴. معافیت مالیاتی بالایی داره

و ....

از بحث کاری که بگذریم مشاهدات نشون میداد که در کیش هنوز خیلی تا رسیدن به آرمان های یه منطقه ازاد فعال و پویا فاصله هست. به هر حال من استراتژی مشخصی ندیدم. آیا استراتژی بر مبنای جذب توریسته؟ ایا برای جذب سرمایه هستش؟ آیا برای توسعه صنعتیه؟

تو این فصل سال و با توجه به بحران جهانی اقتصاد کسادی تو کیش مشخص بود. پاساژها تشنه مشتری و قیمت هایی که با تهران فرقی نمیکرد و اجناسی که از چین روانه این بازار شده بود.

مزیت کیش الان اینه که تبدیل شده به مکانی برای تایلندی ها و فیلیپینی ها و در کل  افراد خارجی مقیم دبی که برای خوردن مهر خروج از دبی به جای این که به سرزمین اصلیشون برند یک هفته ای میاند کیش و بر میگردند و البته چون از لحاظ اقتصادی سطح بالایی ندارند فقط هزینه اقامت و خوراک دارند.

نکته جالب این بود که تو کیش شما چراغ راهنمای رانندگی نمیدید. حداکثر سرعت ۶۰ کیلومتر و همه جا هم دروبین مدار بسته و بالای ۶۰ کیلو متر یعنی ۴۰ هزار تومان ناقابلو بی برو برگرد.

اتومبیل پسر عمه ام اونجا در اختیار بود گاهی و چقدر برام سخت بود که با یه ماشین مدل بالای خارجی تیتی کنان رانندگی کنم. اما جالب این بود که هیچ شلوغی نبود و این به ادم ارامش میداد و استرس رو تو رانندگی ازم دور میکرد. در واقع آرامش بخش بود رانندگی تو کیش به جای استرس و عصبی شدن.

یه جاده ساحلی داره به نام جاده جهان که اگه با ماشین رفتین حتما اونجا برین و لذت ببرید. تو اون جاده میشه ۸۰ کیلوتر در ساعت رانندگی کرد.

من تو این سفر بیشتر درگیر کار بودم و فقط جاهای زیبا رو تونستم تو شب ها برم ببینم و واقعا شب های کیش چه زیباست و غروبش چه دلنشین. الان هم میبینم تنها خاطرات خوش این سفر شب ها تا ۴ صبح کنار دریا گپ زدن و قلیون کشیدن بود و آرامشی که از صدای برخورد امواج خلیج فارس به ساحل مرجانی و صخره ای ساحل میشنیدی.

رفتین کیش حتما سری هم به کلبه درویش بزنین مخصوصا تو شب که خیلی جای با صفایی بود.

اگه روزگاری حس کردین خیلی داغونین و نیاز به استراحت عمیق دارین تو این فصل یه هفته ای برین کیش البته اگه از پس هزینه هاش بر بیایید. من که مهمون منطقه ازاد بودم  قیمت بلیط رفت و برگشت تهران کیش ۱۳۷ هزارتومان. هزینه اقامت هتل هم از شبی ۴۰ تومان به بالا.

برای همین خیلی ها به جای کیش تورهای خارجی میرند که هم ارزون تره هم آزادی عمل بیشتری دارند. البته تو کیش هم اکثر رستوران هاش موزیک و خواننده داشت و براتون اهنگ های ابی و حبیب و مد روز میخوندد. تا سرتون گرم بشه و موقع صورتحساب حواستون بیاد سرجاش.

 تو این چند روز هم یه نمایشگاه فرصت های سرمایه گذاری در کیش بود که من بعد از بازدیدم گفتم اسمشوبزارند فرصت های گشت و گذار مدیران در کیش.

به هر حال سفر خوبی بود. راستی یادم رفت بگم که عکس های این سفر پاک شدند که تونستم اونا رو بازیابی کنم. اینم لینک عکس ها.... البته فرصتی برای عکس خوب گرفتن نبود و هوا هم ابری و بارونی بود امیدوارم سفر بعدی جبران کنم.

این هم لینک عکس های کیش در این سفر:

http://picasaweb.google.co.uk/gholamreza.afshari/cBeYVI

 اینم سایت سازمان منطقه ازاد کیش که اگه خواستین برید کیش در موردش بیشتر بدونین:

www.kish.ir

یا حق

+ نوشته شده در  سه شنبه هشتم بهمن 1387ساعت 12:54  توسط غلامرضا افشاری | 

 

 

ای که در کرب وبلا بی کس و یاور گشتی

چشم بگشا و ببین خلق جهان یاور تست

امسال عاشورا قزوین بودم. تقریبا در ایران مراسم ظهر عاشورا در اکثر جاها شباهت زیادی به هم داره و در شهرهایی که مقر حکومتی صفویه بوده این شباهت بیشتره.

در قزوین هم ظهر عاشورا همه هیات ها و دسته ها به سمت امازاده حسین پسر امام رضا (ع) حرکت می کنند و پس از عبور از صحن حرم از در دیگری که به سمت گلزار شهدای قزوین باز میشه خارج می شوند.

ویژگی بارز عزارداری محرم در قزوین استفاده از موسیقی های مخصوص بوده که در حال حاضر ممنوع شده ولی امسال تو یک هیات هنوز چند تا مرد مسن که ترسی از محرومیت نواختن نداشتند موسیقی های متناسب با محرم رو می نواختند که خیلی تاثیر گذار و زیبا بود.

در ضمن تو قزوین برام جالب بود که تفت یا چلچراغ هم تو هیات ها حمل میکردند که عکسش تو مجموعه عکس های مربوطه هست و میتونین ببینین.

راستی کسانی که ظهر عاشورا قزوین مسافر هستند اگه ناهار خواستند سراغ خونه قافله باشی رو بگیرند. اونجا ناهار عاشورا حتما هست.

 

لینک عکس های نقاط دیدینی قزوین :

http://golamrezaafshar.pixa.us/albums/52884/QAZVIN-ASHORA1387

http://picasaweb.google.com/gholamreza.afshari/YgvPwK 

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و چهارم دی 1387ساعت 8:47  توسط غلامرضا افشاری | 

 

صدر ولایت که نقد شیخ صفی داشت
                                                  قرب نود سال بود رهبر  این راه (قاسم انوار)

 


شیخ صفی الدین اردبیلی از اجداد خاندان سلسله ایرانی و شیعه مذهب صفوی بود که درسال 650 هجری قمری متولد شده است. شیخ صفی به دین داری و پاک دامنی معروف بوده به طوری که مخالفان خاندان صفی هم وی را با این ویژگی می شناختند. شیخ صفی الدین اردبیلی، نیای بزرگ صفویان؛ هشتمین نسل از تبار فیروزشاه زرینکلاه بود. فیروزشاه از بومیان ایرانی و کردتبار بود که در منطقه مغان نشیمن گرفته بود. زبان مادری شیخ صفی الدین، تاتی بود و اشعار تاتی او امروزه در دست است. تاتی یکی از زبان های ایرانی و زبان بومی آذربایجان بوده است.

شیخ صفی در سال 735 هجری قمری، فوت شده و آرامگاهش در نزدیکی خانقاه و محل سکونت وی است. بناهای این مجموعه، از زیباترین آثار تاریخی اسلامی ایران در عصر صفوی بوده و یکی از آثار باستانی مهم کشور به شمار می رود. این بنا در سال 735 هجری قمری توسط شیخ صدرالدین موسی فرزند شیخ صفی بنا شده و در طول زمان و به ویژه در دوران حکومت صفوی مورد احترام شاهان صفوی بوده است.


این مجموعه شامل بخش های اصلی زیر است؛ مقبره شیخ صفی (گنبد الله الله)، آرامگاه شاه اسماعیل اول، عمارت چینی خانه، مسجد جنت سرا، تالار دارالحفاظ، دارالحدیث، صحن اصلی، محوطه شهیدگاه، خانقاه یا چله خانه و حیاط باغ.
گنبد الله الله بنای استوانه ای شکل است که پس از مرگ شیخ صفی بنا شد. این مقبره از داخل به شکل هشت گوش منظم است که داخل آن با نقاشی هایی از گیاهان مزین شده است. در این قسمت صندوق قبر نفیس چوبی قرار دارد که با منبت کاری، خاتم کاری و کتیبه هایی از ثلث و رقاع آراسته گردیده است.

آرامگاه شاه اسماعیل اول از بناهای بقعه کوچک تر و بسیار زیباست. وجود گنبدهای تذهیب و کتیبه های گچ بری و صندوق قبر خاتم کاری و منبت کاری، آن را به یکی از برجسته ترین دیدنی های این مکان تبدیل کرده است. از دید آنوبانینی چینی خانه از بر جسته ترین شاهکارهای معماری در قرن 11 هجری در شهر اردبیل محسوب می شود. این بنا به شکل اتاق چهار گوش و به قطر 18 متر است که گوشه های آن خوابیده و دارای چند طاق نما است. در مقرنس های توخالی گچی ایوان ها، طاق نماها و شاه نشین ها تعداد زیادی محوطه و طاق های تزئینی به شکل انواع گلدان ها، ابریق ها و ظروف رایج قرن 11 هجری تعبیه شده است. این محوطه جهت قرار دادن چینی های اهدایی به شاه عباس طراحی شده است.

در زمان حمله روسیه به ایران اکثر این چینی ها و کتاب ها و وسایل این مکان به تاراج رفت که قسمتی از آن ها در کورزه آرمیتاژ نگهداری می شود.

این هم مجموعه عکس هایی که تو سفر اخیر از این مجموعه زیبا گرفته شده:

http://golamrezaafshar.pictiger.com/albums/52751/

 

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و دوم دی 1387ساعت 16:50  توسط غلامرضا افشاری | 

عکس های زیر رو تو سفر اخیر به استان اردبیل گرفته شده اگر چه با دوربین حرفه ای نبوده اما دیدنش خالی از لطف نیست. مسیر آستارا تا اردبیل قسمت های زیبایی داره که معروف ترینش گردنه حیرانه.

برای رفتن تو این مسیر باید از مسیر رشت به سمت آستارا حرکت کنید و از اونجا به سمت اردبیل. فاصله بین آستارا تا اردبیل تقریبا ۶۵ کیلومتر میشه که یکی از مسیرهای زیبای ایرانه.

شاید توصیف شکوه حیران از زبان آنوبانینی ناشدنی باشد؛ ولی بی شک نام این گردنه زیبا و کم نظیر خود بیان کننده شکوه و عظمتی است که انسان در این منطقه احساس می کند.از دیدن مناظر انسان حیران می ماند که آیا اینجا قسمتی از دنیا است یا قطعه ای از بهشت. همه گردشگران و ایرانگردان باید در سفر های  خود این منطقه را در ذهن داشته باشند که نباید از آن به سادگی گذشت.

قسما ابتدایی این مسیر از سمت آستارا به اردبیل دقیقا در نقطه صفر مرزی قرار داره و همجوار با کشور آذربایجان هستش. اگه اون قسمت ها توقف کنید با تذکر پلیس مرزی روبرو میشید و گرفتن عکس هم ممنوعه که عکسشو تو ادامه مطالب میتونین ببینین و به این تذکر توجه جدی داشته باشین.

مسير رويايى و زيباى گردنه حيران از يك سو مشرف به كوه هايى است پوشيده از جنگل هاى انبوه و از سوی ديگر مشرف به دره اى زیبا و دیدنی كه رود بزرگ ارس از ميان آن  در حال گذره. درفصل بهار و تابستان این مسیر شلوغ و پر تردده و در فصل زمستان و پاییز تقریبا خلوت اما زیبایی خاص خودش رو داره. تو زمستون خیلی باید تو این مسیر زیبا با احتیاط رانندگی کرد و رنجیر چرخ از واجباته.

جالبی این گردنه اینه که در همه فصول تقریبا پوشیده از مه نسبتا غلیظیه.

دهد لطافت طبع تو بحر را حیرت
                                      کند شمایل حلم تو کوه را حیران

 همه عکس ها رو  تو لینک زیر میتونین ببینین:

http://golamrezaafshar.pictiger.com/albums/52747/

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و دوم دی 1387ساعت 9:10  توسط غلامرضا افشاری | 

 

 

inav lake

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

این عکس ها رو خودم گرفتم و میتونین بقیه رو در ادامه مطلب ببینین. زیباست حتما سری بزنین. مسیر اون هم قزوین به سمت الموت و معلم کلایه هست. عکس های راهنما رو تو وبلاگم گذاشتم. میشه تو یه برنامه دو روزه از تهران رفت اونجا. هم میشه دریاچه رو بازدید کرد و توش تنی به اب زد ( البته اونایی که شنا بلد نیستند هرگز این کارو نکنند چون بسیار خطرناکه ) و هم میشه با قایق بادی روی دریاچه قایق سواری کرد. فاصله قلعه الموت ( قلعه حسن صبا) تا دریاچه ۳۵ کیلومتر یا همین حدوده. از قزوین به سمت الموت جاده کوهستانی و خطرناکه حتما باید تو رانندگی احتیاط کرد. منطقه بکر و زیبایی هستش. کنار دریاچه امسال سرویس بهداشتی شیکی ساخته بودند خیلی عالی بود دستشون درد نکنه. باید در نظر داشته باشین که برای خواب اونجا حتما چادر داشته باشین چون مهمانسرا یا هتلی در کار نیست. کنار دریاچه باغ های بسیار زیبایی هست و روستای ایوان هم در کنار اون قرار داره. یادتون باشه حتما خوراکی با خودتون ببرین ( فقط تو روستا چند تا سوپر مارکت کوچیک هست).

لینک عکس های این سفر:

http://picasaweb.google.co.uk/gholamreza.afshari/qjcovC

چند عکس نیز در ادامه مطالب ارائه شده است.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیستم شهریور 1387ساعت 9:18  توسط غلامرضا افشاری | 
 

یوش روستایی است در بخش بلده شهرستان نور که زادگاه شاعر پر آوازه و پدر شعر سپید نیما یوشیج می باشد.در این محل علاوه بر مناظر زیبا و سرسبز و خرم و کوهستانی یکی از آثار مهم تاریخی و فرهنگی (خانه نیما)قرار دارد .

خانه نيما يوشيج (پدر شعر نو كه توانست قالب هزار ساله شعر سنتي ايران را بر هم زند)، تاريخي ترين خانه روستاي يوش است که قدمت آن به دوره قاجار باز مي گردد. اين خانه تاريخي که روزگاري محل اقامت اجداد نيما يوشيج بوده است، در سال 1207 هجري قمري به دستور جد وي معروف به «ناظم الاياله» در محله لالوي يوش ساخته شد. اين بنا 3 ورودي، شاه نشين و اطاق هاي بي شماري دارد كه به وسيله راهروهايي به هم مرتبط هستند. در حياط مركزي اين بنا، مقبره نيما قرار گرفته است كه در سال 1373 توسط ميراث فرهنگي براي پدر شعر نو فارسي ساخته شد.

برای رفتن به یوش از تهران از مسیر جاده چالوس یا هراز میتوانید به یوش بروید. البته از شهر نور در شمال هم مسیر زیبایی برای امدن به یوش قرار دارد که در زمستان برف گیر است. این مسیر از نور به بلده رسیده و از بلده هم به سمت جاده هراز و هم به سمت جاده چالوس مسیر می باشد که یوش در سمت جاده چالوس قرار دارد.

 

 

پرونده:منزل-نیما.jpg

برای تماشای عکس های خانه نیما و مسیر نور به بلده به لینک زیر مراجعه کنید:

http://picasaweb.google.co.uk/gholamreza.afshari/bbGBS

+ نوشته شده در  چهارشنبه سیزدهم شهریور 1387ساعت 16:18  توسط غلامرضا افشاری |